Workshopen leddes av Samuel Jarrick och Anders Berndes och handlade om både demonstrationen den 29/11 och om aktiviteter i Sverige under själva toppmötet.
På workshopen deltog nio personer.
1. Presentation av viktiga datum i Paris under COP21
Olivia presenterade grovupplägget för de tre helgerna i samband med COP21 i Paris.
2. Runda om tidigare erfarenheter – från demonstrationer och andra utåtriktade aktiviteter i Sverige under tidigare toppmöten och andra viktiga händelser.
Anders Berndes som arrangerat många Climate Walks menade utifrån sina tidigare erfarenheter är att det är viktigt att få med många olika grupper, som de samfunden, facken osv. Och att vissa är bra på att t.ex. mobilisera många. Andra är bra på annat. Vissa är bra på att få medieuppmärksamhet. Studenter har stora kontaktnät i många orter samt mycket fritid jämfört med många arbetande människor.
Anders hade också goda erfarenheter av att tids-synka demonstrationer, t.ex genom att arrangera mindre lokala demonstrationer i olika kranskommuner och förorter runt en större stad och sedan lite senare på eftermiddagen större demonstration i huvudortoten, som alla kan sammanstråla i.
En annan erfarenhet från gruppen var behovet att ta hand om nyinkomna människor, att förklara för folk varför de behövs och motivera dem.
Flera hade bra erfarenheter av att göra kreativa inslag i demonstraioner och aktioner, en twist – alltså inte en konvetionell demonstration.
Klimatskriket är ett exempel på det- Olivia beröttade att de vid ett av Klimatskrik-eventen lyckades få med väldigt många elever på deras lunchrast. Det gjordes dagen innan/samma dag. Olivia menade att det är väldigt värdefullt att göra den typen av organiserad outreach långt i förväg.
Bra knorr gör bra press menade flera, som Klimatskriket och Bajskorvfestivalen. Civil olydnad kan också ge mycket uppmärksamhet. Många hade bra erfarenheter av att ringa direkt till presskontakter.
En annan sak som visat sig fungera för att locka unga är att erbjuda priser, som biobiljetter eller så menade Anders. Någon invände att det kanske kan ses lite som att köpa dem istället för att skapa verkligt engagemang.
3. Liten improvisations-övning
Samuel höll i en liten impro-uppvärmning för att få igång fantasin inför brainstormsdelen. Leken kallas tre saker.
4. Brainstorm i intervjuform– inför demonstrationen den 29 november och andra aktiviteter i Sverige under COP21
a) Önskningar –Workshopdeltagarna intervjuade varandra två och två om sina önskningar inför aktiviteterna och skrev ner dem på post-itlappar.
Om demonstrationen den 29:
– Demon skulle kunna vara festlig och karnevalsliknande.
– Den skulle kunna visa bredd genom att vi uppmundrar oväntade aktörer i civilsamhället att delta sida vid sida
– De olika aktörerna skulle kunna bilda egna sektioner, där det tydligt framgår vad just de representerar, som t.ex. traktorer som kommer körande.
– Genom att ha tydliga representanter för helaa samhället och inte bara miljörörelsen, visar vi att klimatfrågan berör hela samhället, ingen separat fråga.
– Vi skulle kunna arrangera happenings, seminarier, aktiviteter i samband med demon, så att det härliga karnevalsliknande väcker intresse att vilja veta mer och sen går deltagarna och lär sig mer och förstår allvaret.
– Vi skulle kunna ha med t.ex. Frälsningsarmén, Galenskaparna, Håkan Hellström och samla 20 000 på demonstration i Göteborg!
– Vi skulle kunna samla Kungen, U2, Marit Bergman på demon i Stockholm.
– Vi kan aktivt försöka få dig olika typer av talare som tilltalar olika sorters deltagare i demon. – Bra med förebilder generellt, som Robyn, Carolina Klüft
– Vi kan tillfråga ”usual suspects” som Anders Wijkman, Maria Wetterstrand osv.
– Vi kan aktivt försöka få dit ”unusual suspects” alltså oväntade förebilder som kan locka en ny publik. Förslag som kom upp: Veronica Maggio
– En idé var att försöka skapa en grund där alla kan stå upp för svåra beslut, även politikerna. En plattform som nästintill alla kan stå bakom.
– Manifestation i samebyar med budskap om att vi inte accepterar klimatförändringarna, att vi redan ser effekterna.
– Ett tydligt budskap skulle kunna vara ”staterna tar med ena handen och ger med den andra” angående att klimatskatterna nästan äts upp av subentioner till fossila bränslen.
Om andra aktiviteter i Sverige under COP21:
– Förslag om att kanske fem personer kedjar fast sig i riksdagens plenisal tills politikerna börjar agera efter vad forskarna säger.
– att göra lekfulla och kreativa visualiseringar.
– att göra nya stunt varje dag’
– att blanda allvar med humor
– konserter, konst osv
– uppmärksamma Vattenfall, Förbifart Sthlm, gruvo i norra Sverige
– konkret visa att vi menar allvar, bl. a. genom civil olydnad.
b) resurser/bidrag- deltagrna intervjuade varandra en stund om vad de tänkte att de själv skulle kunan bidra med för att några av idéerna skulle kunna realiseras.
Dessa förslag hann vi inte gå igenom. Men på post-itlapparna stod bl.a. dessa saker (anonymt):
– Kan hålla i fotoutställning på tema energi på Kulturhuset: LAVA.
.- Har många kontakter, bl. a. inom 350. Kan sprida info.
– Är i Paris under COP:en men i Sthlm den 29 november
– Gillar teater & sånt.
– Kontaker bland studenter
– Prata med barn, nå ut direkt till folk
– Finnas med och brainstorma, kontakter inom Greenpeace
– Kontakt med teatrala människor, vill använda dessa till att göra något teatralt.
– Operaimprovisatörerna.
– Kontakter i Naturskyddsföreningen, bla projektet Sommar & vinter som är ett bra tillfälla att engagera skolungdomar
– Nå ut under Peace & love.
– Själv arra och delta
– Kontakter inom HBTQ-rörelserna.
– Bygga nätverk via hemsidan.