INTRESSEANMÄLAN uppdaterad
Gemensam buss Stockholm – Paris, 8 till 14 december
Organisationer och aktivister inom KlimatSverige planerar för en gemensam charter-buss, Stockholm – Paris tur och retur, till klimattoppmötet COP21. Det är för dig som vill vara med i den folkliga kampen i Paris, men som inte har möjlighet att vara där hela tiden som toppmötet pågår. Här kan du läsa mer om manifestationer och aktiviteter under Parismötet:
http://coalitionclimat21.org/
Anmälningstiden för plats i bussen gick ut 8 oktober. Intresset har varit stort och vi har folk i kö för de platser vi kunnat erbjuda.
Nu undersöker vi möjligheten att ta in en tredje buss, och du kan anmäla ditt intresse för en eventuell plats till kontakt@klimatsverige.se DOCK SENAST 6 NOVEBER.
Reseplan
Avresa från Stockholm 8 december, Avresa från Paris 13 december, åter i Stockholm 14 december
Beräknat pris ca 2 100 kr, som du kommer att behöva betala in i förväg. Det återkommer vi till efter att fått klart med om vi fått in tillräckligt många anmälningar.
Eventuellt kommer bussen att göra ett par stopp efter E4 ner till Malmö. Det beror på hur många utanför Stockholm som visar intresse att resa med. Biljettkostnaden blir dock densamma för dessa.
Nätverket KlimatSverige i samarbete med Framtidsjorden, Latinamerikagrupperna, Folkkampanjen mot Kärnkraft och kärnkraft, Klimataktion, Jordens Vänner