Den 6 december ordnar Fridays For Future Stockholm en skolstrejk för klimatet i Rinkeby. Datumet sammanfaller med klimattoppmötet COP25 som pågår i Madrid 2 till 13 december.
– Vi har haft flera stora strejker i Stockholm. Men nu är det dags att visa att engagemanget även finns i förorterna. Rinkeby är en bra plats för det då det finns många engagerade ungdomar där, säger Isabelle Axelsson, Klimatstrejkare och arrangör av Fridays for futures stora demonstrationer.
Tanken är att strejkerna ska sätta press på ländernas delegater som deltar i klimattoppmötet. Även i Madrid förväntas en rekordstor skolstrejk för att sätta press på världsledarna, enligt arrangören.
Läs mer om initiativet här: https://mitti.se/nyheter/klimatstrejk-rinkeby-tusentals/?fbclid=IwAR3U3wxGg4eM786SPucsX_trgNnkj_Mh3qInnufpqmnH_q5e6yEE8tcFwgY
Här finns evenemanget: https://www.facebook.com/events/569720857123092/