Klimatvandra i vår och sommar – registrering öppnar 1 april

”Klimatvandra” startades 2022 av fem privatpersoner som ville erbjuda ett lättillgängligt sätt att engagera sig också för de som oroar sig för klimatet men inte känner sig som aktivister eller demonstranter. Ett sätt att mötas och vandra och prata, medan de samlar vandringslängder och underskrifter till en budkavle till våra politiker. Klimatvandra är religiöst och politiskt obundet, och inte knutet till någon annan organisation.

Vandringar har genomförts under sommarhalvåret 2023 och 2024. Klimatvandra har samlat 20 288 kilometrar, registrerade på 401 platser i Sverige och i 15 andra länder och samarbetat med 17 föreningar. En Budkavle med vandringslängden, undertecknad av mer än 500 personer har skickats till alla partier i riksdagen, till stadsministern och klimat- och miljöministern 2023 och 2024. 

Nu tar Klimatvandra sats för en ny vandringsperiod med start 1 april 2025. Vi behöver vara fler personer som vill ordna klimatvandringar under sommarsäsongen och vara referensgrupp, men även någon som är duktig på kommunikation, hemsida och sociala medier. Läs mer under kontakt på hemsidan. Uppmaningar till politikerna är i korthet:

  • Ge klimatet och miljön högsta prioritet i bred samverkan för att nå målen i Parisavtalet.
  • Arbeta för en internationell lag mot ekocid = storskalig miljöförstöring.
  • Avveckla subventioner av fossila bränslen och inför restriktioner mot överkonsumtion av jordens resurser.